FİNANSÇI OLMAYANLAR İÇİN FİNANS

Finansçı Olmayanlar İçin Finans
Finansçı Olmayanlar İçin Finans

Finansçı Olmayanlar İçin Finans

Genel Bakış

Finans Departmanı kendi dilini konuşur ve diğer yöneticilerin değerlendirme konusunda sorun yaşayabilecekleri çeşitli raporlar kullanır. Bütçelemeyi, finansal kontrolü ve raporlama yöntemlerini ve gereksinimlerini anlamak için uzun yıllar finans alanında uzmanlaşmak gerekir. Bu süreci yaşamış olsanız bile, her bir işlevin diğerlerini ve nihayetinde ortaya çıkan finansal tabloları nasıl etkilediğine dair bir anlam geliştirmek zor olabilir. 

İçerik

Harmanlanmış Öğrenme Programlarımızda, Finans veya finans dışı kökenden gelen katılımcılar, simüle edilmiş bir şirketi birkaç tur yönetirken uzmanlık alanlarının dışında yönetici rolleri üstlenebilirler. Katılımcılar, her turdan önce sunulan kısa eğitimler sayesinde departman kararlarının Finansal Sonuçlara ve göstergelere nasıl yansıdığını, tam olarak neyi temsil ettiğini teorik olarak öğrenirler. Finans ön plandadır ancak aynı zamanda finansal sonuçlara etkisi olan her fonksiyona ilişkin kararlar alınır. Simülasyon, katılımcıların risksiz bir ortamda hata yaparak birebir öğrenmelerini sağlar. Katılımcılar, farklı düzeylerde bilinmezleri olan Bilanço, Defter, Gelir Tablosu ve özellikle Nakit Akışı değerlerini okuma, yorumlama, yönetme konusunda kendilerini yetkin ve güvende hissetmeye başlarlar.

 Son aşamada ekipler, Dengeli Şirket Karnesi’ni esas alan, Finansal sonuçları her departmanın etkileriyle birlikte anlatan bir sunum yaparlar. Sunumda Capsim deneyimlerini gerçek hayatlarında ekiplerine ve şirkete nasıl yansıtacaklarından söz ederler. Bu sunumlara Capsim danışmanlarının yanısıra hizmeti alan kurumun yönetim ekibinden profesyoneller de Temsili Yönetim Kurulu üyesi olarak katılabilirler.

Akış

Harmanlanmış Öğrenme Programı Dizgesi:

 

Simülasyon Platformu ve Temel Finansman Uygulamaları Üzerine Bireysel Çalışma süreci (Platform sınıf içi deneyimlerden iki hafta önce tüm katılımcılara açılır.)

Sınıf içi oturumlar:

  1. Deneme Turu – Simülasyona adaptasyon için geri bildirimler
  2. Strateji ve Finans – 1. Rekabet Turu ve Sonuç Değerlendirme
  3. Satış-Pazarlama ve Finans – 2. Rekabet Turu ve Sonuç Değerlendirme
  4. Operasyonlar ve Finans – 3. Rekabet Turu ve Sonuç Değerlendirme
  5. Bilişim ve Finans – 4. Rekabet Turu ve Sonuç Değerlendirme
  6. IK, TKY ve Finans – 5. Rekabet Turu ve Sonuç Değerlendirme
  7. Detaylı Finansal Analiz ve Sunum Hazırlığı – 6. Rekabet Turu ve Sonuç Değerlendirme
  8. Temsili Yönetim Kuruluna Sunum

Kullanılan Simülasyonlar

Kullanılan Simülasyonlar